Choď na obsah Choď na menu

Zimný Stupavský MTB maratón úspešne za nami.

23. 1. 2012

21.1.2012 sa konal v Bratislave so štartom na Železnej Studničke zimný Stupavský MTB maratón. Dúfali sme, že počasie vydrží - nenapadne sneh a trať bude suchá. Ale niekoľko dní pred maratónom sa poriadne rozsnežilo, snežilo celú noc a celý deň. Napadlo asi 15-20 cm snehu. V utorok17.1. som si bola prejsť trať. Sneh bol sypký a dá sa povedať, že asi 90 % trate trebalo bike tlačiť.

No však v stredu už bola situácia úplne iná. Vzduch sa ohrial a začalo poriadne pršať. Hneď mi bolo jasné, že v sobotu to nebude žiadna sranda. V noci z piatka na sobotu trať poriadne primrzla.

Bola sobota ráno a ešte stále sme neboli rozhodnuté, či spravíme správne keď sa postavíme na štart a budeme riskovať zranenie.

Nakoniec sme sa predsa len rozhodli štartovať. Naložili sme biky do auta a deviatej vyrážame. Po príchode na miesto nás hneď naviguje jeden z organizátorov kam máme zaparkovať.

Pomaly obujeme tretry navlečieme návleky a ideme sa pozrieť na trať. Kopec Snežianka je miestami suchý a miestami pokrytý ľadom. Potom odbočíme do lesa a tam už sa presne ukazuje aká bude trať. Sneh, ľad a zamrznutá zem.

Otáčame sa ide sa postaviť na štart, aby sme štartovali z predných radov.

11:00 hod. a bolo odšartované. Snežianka sa ide v pomerne dobrom tepme volíme stopu v pravo kde je asi najmenej ľadu. Odbáčame do lesa a tu už začína veľa pretekárov padať. Začína ďalšie stúpanie, ktoré ma miestami 25-30 %. Stále sa držme spolu, pred nami sú len dve pretekárky: Miška Malárikvá a Jenčeková Veronika. Nasleduje ďalší menší zjazd, poradnie sa medzi nami naďalej nemení.

Dostali sme sa až ku odbočke pri Slivovi tu je cesta úplne zľadovatelá, sama sa nestačím čudovať, že som to prešla bez pádu.

Nasleduje tiahle stúpanie smerom na Bielky kríž. Tu už dobieham Mišku a Veroniku a dostávam sa pred ne. Kúsok treba potlačiť, tak tlačíme, potom nasadnem na na bike a pravú tretru neviem zapnúť do pedála. Neviem dobre udržať rovnováhu v koľaji nakoľko vačší záber dávam len ľavého pedála, čo ma stojí niekoľko pádov. Miška a Veronika ma obiehajú.

Zjazdom sa dostávame pod Biely Kríž a tu opäť v zákrute kde je čistý ľad padám. Poriadne som si udrela hlavu a celú pravú stranu tela. Obieha ma už aj Žužu.

Práve vtedy som si povedala, že kašlať na nahánanie sa ide sa už len "s rozum" dávať pozor, aby nebol ďalší pád.

Niekoľko km za Bielym Krížom je trať opäť celá ľadová a ideálna stopa sa vyberá veľmi ťažko a takto to pokračuje cca až do 26 kilometra. Tu je trať už blatová a ja sa z toho úprimne teším.

Posledný kilometer po asfalte do cieľa a prvý pretek sezóny 2012 je za nami.

V kategórii som obsadila 3. miesto so stratou 7 min a 12 sekúnd za Miškou Malárikovou. Druhá v klategórii skončila Žužu.

Organizácia bola vynikajúca, parkovanie, zabezpečenie a značenia trate úplne super a ako bonus veľký vyhrievaný stan.